رییس سازمان برنامه و بودجه: بودجه سال آینده بدون کسری خواهد بود

۱۴۰۰/۷/۱۸

با وجود سخنان نمایندگان مجلس درباره کسری ۵۰ درصدی بودجه ۱۴۰۰، رییس سازمان برنامه و بودجه وعده داد که بودجه سال آینده بدون کسری خواهد بود.

روز یکشنبه جلسه غیرعلنی مجلس ایران برای بررسی گزارش رییس سازمان برنامه و بودجه تشکیل شد و نمایندگان مجلس بدون اشاره به جزئیات اعلام کردند که موضوع این جلسه بودجه بوده است.

مسعود میرکاظمی، رییس سازمان برنامه و بودجه، نیز پس از این جلسه در سخنانی در جلسه علنی مجلس گفت که «ما به دنبال طرحی نو در بودجه نویسی سال‌های آتی هستیم.»

او در عین حال اعلام کرد که وضعیت درآمدهای کشور در ابتدای کار دولت ابراهیم رئیسی مناسب نبوده و دولت بدهی بالایی به بانک مرکزی، سازمان تامین اجتماعی و صندوق توسعه ملی دارد.

به گفته میرکاظمی، مصارف بودجه در هشت سال گذشته ۱۰ برابر شده است و دولت رئیسی  «کنترل های لازم برای جلوگیری از ریخت و پاش‌ها» را آغاز کرده است.

او گفت که سازمان برنامه و بودجه به دنبال تبدیل بودجه نویسی بر مبنای ردیف به بودجه نویسی مبتنی بر برنامه است.

پیش از این نیز در همه دولت‌های گذشته وعده‌های مشابهی مطرح شده اما تاکنون ساختار بودجه نویسی در ایران تغییر نکرده است.

میرکاظمی در سخنان دیگری از آماده شدن بخشنامه بودجه سال ۱۴۰۱ خبر داد و گفت که قرار نیست بودجه این سال کسری داشته باشد.

او به راه‌های جبران کسری بودجه اشاره نکرد و تنها گفت که دولت باید «هزینه‌ها را مدیریت کند.» یکی از اقدامات دولت رئیسی برای کاهش هزینه‌ها توقف مصوبه دولت روحانی برای افزایش حقوق معلمان بوده است.

دولت ابراهیم رئیسی برنامه‌ای برای افزایش درآمدهای خود از طریق فروش نفت اعلام نکرده و هنوز مذاکرات دوباره درباره احیای برجام یا توافق جدید آغاز نشده است.

دولت حسن روحانی در بودجه ۱۴۰۰ صادرات دو میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه نفت در روز و سه برابر شدن درآمدهای نفتی را پیش بینی کرده بود.

با این حال به دلیل لغو نشدن تحریم‌ها این پیش‌بینی اجرا نشد و بر اساس آمارهای خارجی دولت تنها ۶۵۰ هزار بشکه در روز صادرات نفت داشته است.

محمد باقر نوبخت، رییس سازمان برنامه و بودجه، نیز گفته بود که فروش متوسط نفت در سال ۹۹  بین ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار بشکه بوده است.

در همین حال جعفر قادری، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، گفت که برآورد این کمیسیون حکایت از کسری ۵۰ درصدی بودجه ۱۴۰۰ دارد.

او اعلام کرد که این برآورد بر اساس گزارش رییس سازمان برنامه و بودجه در این کمیسیون انجام شده است.

قادری همچنین گفت که دولت باید درباره بودجه سال ۱۴۰۰ لایحه جدید به مجلس ارائه کند که در آن راهکاری جبران کسری بودجه لحاظ شده باشد. او تاکید کرد که باید در بودجه سال ۱۴۰۱ نیز هزینه جاری دولت کم شود.

پیش از این نیز روزنامه دنیای اقتصاد با اشاره گزارش های رسمی از جمله گزارش مرکز پژوهش های مجلس از کسری ۵۳ درصدی بودجه ۱۴۰۰ خبر داده و نوشته بود که این کسری باید از محل فروش نفت یا استقراض از صندوق ذخیره ارزی یا فروش اوراق جبران شود. تعدادی از نمایندگان مجلس نیز رقم های مشابهی را مطرح کرده‌اند.


ایران ۱۴۰۰
چشم‌انداز
اقتصاد و بازار

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید