آمریکا ضمن محکوم کردن حمله داعش در قندوز، خواستار آینده‌ای عاری از ترور در افغانستان شد

۱۴۰۰/۷/۱۷

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای حمله داعش به نماز جمعه در یک مسجد شیعیان در استان قندوز افغانستان را، که به کشته شدن ده‌ها نفر منجر شد، محکوم کرد و خواستار ‌‌«آینده‌ای عاری از ترور» در این کشور شد.

به گزارش خبرگزاری دولتی باختر افغانستان، در این حمله انتحاری ۴۶ نفر کشته و ۱۴۳ نفر دیگر زخمی شده‌اند. طبق این گزارش، داعش مسئولیت این حمله را به عهده گرفته است.

این در حالی است که رویترز به نقل از دو مقام درمانی افغانستان گزارش داد که تعداد کشته‌شدگان ممکن است به ۷۰ یا ۸۰ نفر نیز افزایش یابد.

نمایندگی سازمان ملل در افغانستان این حمله را «بخشی از یک مدل نگران‌کننده خشونت» خواند که طی یک هفته اخیر سه مکان مذهبی را هدف قرار داده است.

روز یک‌شنبه نیز داعش مسئولیت یک حمله دیگردر مقابل مسجدی در کابل را به عهده گرفته بود که در آن دست‌کم پنج غیرنظامی جان خود را از دست دادند.

در همین حال، هیچ گروهی هنوز مسئولیت حمله دیگری را، که روز چهارشنبه علیه یک مدرسه مذهبی در استان خوست انجام شد، به عهده نگرفته است.

از زمان روی کار آمدن دوباره طالبان در افغانستان، داعش چندین حمله‌ تروریستی بزرگ در این کشور انجام داده است.

در همین حال، رویترز به نقل از دو مقام ارشد دولت ایالات‌متحده گزارش داد که قرار است در روزهای شنبه و یک‌شنبه یک هیات آمریکایی با مقام‌های بلندپایه طالبان در دوحه دیدار کنند.

این اولین دیدار مستقیم مقام‌های ارشد آمریکا و طالبان از زمان خروج نیروهای ایالات‌متحده از افغانستان به شمار می‌آید.

به گزارش رویترز، مقام‌های وزارت خارجه و جامعه اطلاعاتی آمریکا هیات بلندپایه این کشور را در مذاکره با طالبان تشکیل می‌دهند، اما زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان، در میان آنها حضور ندارد.

این هیات قرار است درباره مسائلی همچون خروج امن شهروندان خارجی و اتباع تحت خطر افغان از افغانستان و آزادی مارک فرریکس، شهروند آمریکایی ربوده شده در افغانستان از طالبان تضمین بگیرد.

طبق این گزارش، جلوگیری از تبدیل افغانستان به پایگاه گروه‌های افراط‌گرا از جمله القاعده و نیز فراهم کردن دسترسی برای ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه به مردم افغانستان از دیگر محورهای این گفت‌وگوها خواهد بود.

پربیننده‌ترین‌ها

ایران ۱۴۰۰
چشم‌انداز
اقتصاد و بازار

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید