وزیر خارجه ایران در مسکو: مواضع خود را در مورد تحولات قفقاز با روسیه هماهنگ می‌کنیم

۱۴۰۰/۷/۱۴

وزیر خارجه ایران در سفر به مسکو با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی از روسیه انتظار دارد نسبت به «تغییرات احتمالی مرزها و تحرکات اسرائیل» در منطقه حساسیت نشان دهد، گفت که ما مواضع خود را در مورد تحولات قفقاز با روسیه هماهنگ می‌کنیم.

حسین امیرعبداللهیان که برای دیدار و مذاکره با وزیر خارجه روسیه به مسکو سفر کرده است در این سفر با همتای روسی خود درباره گسترش روابط همکاری‌های دو جانبه، مسائل منطقه و افغانستان گفت‌وگو می‌کند.

او در بدو ورود به مسکو گفت که در دیدار با سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، مواضع خود را در مورد تحولات قفقاز هماهنگ می‌کنیم، ضمن اینکه جدای از این سفر، به‌طور مستمر در مجاری دیپلماتیک و تماس‌های تلفنی که بین دو طرف صورت می‌گیرد، با روسیه درباره مسائل مختلف رایزنی داریم.

امیرعبداللهیان در بخش دیگری از سخنان خود گفت که انتظار داریم روسیه نسبت به «تغییرات احتمالی در مرزهای کشورها در منطقه» و «حضور تروریست‌ها و تحرکات اسرائیل» حساسیت نشان دهد.

این درحالی است که الهام علی‌اف، رییس‌ جمهوری آذربایجان، دو روز پیش در سفر به منطقه مرزی جبرئیل با رد سخنان مقام‌های ایران درباره حضور اسرائيل در مناطق مرزی آذربایجان، گفت: «بگذارید چشم‌هایشان را باز کنند و نگاه کنند، در کجای اینجا اسرائیل را دیده‌اند؟»

سخنرانی سه‌شنبه شب امیرعبداللهیان در جمع مدیران نهادهای ایرانی در مسکو نیز به سخنان او درباره پوتین اختصاص داشت.

وزیر امور خارجه ایران «روسیه پوتین» را متفاوت خواند و گفت: «در دولت ایران این نگاه وجود دارد که روسیه پوتین با روسیه شوروی تفاوت اساسی دارد، هرچند که در بین برخی تجار ایرانی این احساس وجود دارد که در رویکرد روسیه تغییر جدی صورت نگرفته است.»

امیرعبداللهیان گفت پیام من برای رهبران روسیه این است که «یک جهش جدی و ملموس در روابط دو کشور» ایجاد شود و امیدواریم دربازه زمانی کوتاه شاهد این جهش باشیم.

از سوی دیگر کاظم جلالی، سفیر ایران در روسیه، در جلسه‌ای با حضور امیرعبداللهیان در مسکو، گفت: «پیش‌نویس استراتژی تفاهمنامه بین ایران و روسیه از طرف سفارت ایران در مسکو تدوین شده و این پیش‌نویس در تهران در حال بررسی است.»

خلاصه خبرها
امروز
انسان، زمین، فردا

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید