سخنگوی وزارت خارجه ایران: گفت‌وگو با عربستان سعودی در بهترین وضعیت خود قرار دارد

۱۴۰۰/۷/۱۲

سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت خارجه ایران گفت مذاکرات جاری این کشور با عربستان سعودی «در بهترین وضعیت خود» در حال پی‌گیری است. او افزود در این مذاکرات «هیچ پیش شرطی از سوی دو طرف برای گفت‌وگو مطرح نبوده است».

خطیب‌زاده روز دوشنبه تاکید کرد که این مذاکرات «در بهترین وضعیت خود در حال پی‌گیری» است.

او همچنین اخبار منتشر شده مبنی بر سفر یک هیات سعودی به تهران برای بررسی مقدمات بازگشایی سفارت این کشور در ایران را تایید نکرد.

پس از انتشار خبر ازسرگیری مذاکرات تهران و ریاض، فیصل بن‌فرحان، وزیر خارجه عربستان سعودی گفت این مذاکرات هنوز در «مرحله ارزیابی» است.

بن‌فرحان ابراز امیدواری کرد مقام‌های جمهوری اسلامی مبنایی برای رسیدگی به مسائل حل‌نشده بین دو طرف ارائه دهند و عربستان سعودی نیز برای تحقق آن تلاش خواهد کرد.

قبل از آن نیز، برهم صالح رییس‌جمهوری عراق که کشورش میزبان مذاکرات تهران و ریاض است، اعلام کرد در این مذاکرات «پیشرفت اندکی» حاصل شده و همچنان چالش‌هایی وجود دارد.

علاوه بر این که ریاض به حمایت جمهوری اسلامی از گروه‌های شبه‌نظامی شیعی در کشورهای عربی به ویژه یمن معترض است، مقام‌های سعودی در سال‌های اخیر همواره نگرانی‌ خود نسبت به برنامه‌های موشکی و هسته‌ای تهران را ابراز کرده‌اند.

وزیر خارجه عربستان سعودی نیز در آخرین اظهارات خود در این باره تاکید کرد این کشور درباره نقض تعهدات هسته‌ای ایران که با اظهارات مقام‌های جمهوری اسلامی مغایرت دارد، بسیار نگران است.


جهان‌نما
اخبار
تیتر اول

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید