آذربایجان ادعای جمهوری اسلامی درباره حضور اسرائیل در نزدیکی مرز ایران را بی‌اساس خواند

۱۴۰۰/۷/۱۲

لیلا عبدالله‌یوا، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری آذربایجان ادعای مطرح شده از سوی مقام‌های جمهوری اسلامی مبنی بر حضور نظامی اسرائیل در نزدیکی مرز آذربایجان و ایران را رد کرد و آن را بی‌اساس خواند.

به گزارش وبسایت رسمی وزارت خارجه آذربایجان، عبدالله‌یوا روز دوشنبه ۱۲ مهر در گفت‌وگو با رسانه‌های محلی این کشور، در واکنش به اظهارات اخیر حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت: «ما اتهام‌های مربوط به حضور نیروهای ثالث در نزدیکی مرز آذربایجان و ایران و همچنین تلاش‌های تحریک‌آمیز این نیروها را نمی‌پذیریم، زیرا این دیدگاه‌ها هیچ مبنایی ندارند.»

شامگاه شنبه، امیرعبداللهیان در یک برنامه تلویزیونی گفت جمهوری اسلامی هرگز حضور اسرائیل را در نزدیکی مرزهای ایران «تحمل» نمی‌کند.

همچنین در حالی که او مدعی انتقال «بخشی از جریان‌های تروریستی» به خاک آذربایجان شده بود، سخنگوی وزارت خارجه آذربایجان ادامه داد: «به طور کلی، وجود هر نیرویی در خاک آذربایجان، از جمله عناصر تروریستی که می‌تواند تهدیدی برای دولت ما یا کشورهای همسایه باشد، حتی نمی‌تواند موضوع بحث باشد.»

این مقام آذری اضافه کرد: «متاسفانه در جریان جنگ چهل و چهار روزه [میان آذربایجان و ارمنستان در قره‌باغ]، برخی طرف‌ها چنین ادعاهای بی‌اساس را مطرح کردند. ما در آن زمان اعلام کردیم و اکنون نیز تکرار می‌کنیم که چنین ادعاهایی بی‌اساس است و هیچ مدرکی تاکنون به طرف آذربایجانی ارائه نشده است.»

سخنگوی وزارت خارجه آذربایجان همچنین با تکرار موضع اخیر رییس‌جمهوری این کشور درباره مانور سپاه پاسداران در نزدیکی مرز ایران و آذربایجان گفت: «متاسفانه در طول این سال‌ها [پیش از جنگ اخیر قره‌باغ] ما شاهد چنین واکنش شدیدی از سوی دولت ایران به اشغال قسمتی از مرز خود نبوده‌ایم.»

این اظهارات در حالی است که تنش‌ها میان ایران و آذربایجان همچنان ادامه دارد و آرارات میرزویان، وزیر امور خارجه ارمنستان روز دوشنبه وارد تهران شد.

این تنش‌ها پس از آن افزایش یافت که دو راننده ایرانی کامیون از سوی نیروهای آذربایجان بازداشت شدند.

آذربایجان که بخش‌هایی از خاک خود را در جریان جنگ اخیر با ارمنستان بازپس گرفته، اعلام کرده که رانندگان ایرانی برای عبور از آذربایجان به مقصد ارمنستان باید عوارض بدهند. اما مقام‌های جمهوری اسلامی می‌گویند اسرائیل در روابط بین ایران و جمهوری آذربایجان «توطئه» می‌کند.

در حالی که به تازگی سپاه پاسداران و ارتش جمهوری اسلامی مانورهایی را در نزدیکی مرز ایران و آذربایجان برگزار کردند، وزارت دفاع ترکیه از برگزاری رزمایش مشترک ارتش ترکیه و جمهوری آذربایجان طی روزهای ۱۳ تا ۱۶ مهر در نخجوان خبر داده است.

در واکنش به این خبر، مجتبی ذوالنوری، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی روز دوشنبه گفت: «آذربایجان و ترکیه و هر کشور دیگری که بخواهد با دم شیر بازی و منافع جمهوری اسلامی ایران را تهدید کند، از ایران سیلی محکمی خواهد خورد.»

روز یکشنبه نیز علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی در اولین واکنش خود به تنش‌های اخیر ایران و آذربایجان گفت: «کسانی که با توهم تکیه‌ به دیگران، و با تکیه‌ به دیگران گمان می‌کنند که امنیت خودشان را می‌توانند تامین کنند، بدانند که سیلی این را به‌زودی خواهند خورد.»


اخبار
ایران ۱۴۰۰
ایران ۱۴۰۰

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید