استاندار خراسان رضوی برای دیدار با مقام‌های طالبان به کابل سفر کرد

۱۴۰۰/۷/۱۱

محمدصادق معتمدیان، استاندار خراسان رضوی، در اولین سفر رسمی یک مقام ارشد دولت جمهوری اسلامی ایران روز یک‌شنبه برای دیدار با رهبران طالبان وارد کابل شد و از جمله با عبدالقیوم روحانی، والی منصوب طالبان برای هرات، دیدار کرد.

سفر استاندار خراسان رضوی به کابل برای دیدار با رهبران طالبان اولین سفر علنی یک مقام رسمی و ارشد جمهوری اسلامی ایران به کابل پس از سقوط کابل به دست طالبان است.

مقام‌های جمهوری اسلامی از جمله محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه وقت، پیشتر، چندبار در تهران با رهبران ارشد طالبان دیدار و مذاکره کرده‌ و ارتباط مستمر خود با طالبان را تایید کرده بودند.

با این حال و با وجود استقبال جمهوری اسلامی از به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان، سفر معتمدیان استاندار خراسان رضوی به کابل درحالی انجام شده است که ایران هنوز طالبان را به رسمیت نشناخته است.

استاندار خراسان رضوی دلیل سفر خود به کابل و دیدار با مقام‌های طالبان را «حل مشکلات و موانع توسعه تجارت و ترانزیت میان خراسان رضوی و افغانستان» عنوان کرد.

معتمدیان با اشاره به «مشترکات عمیق فرهنگی، زبانی، تاریخی و دینی میان ایران و افغانستان» گفت که «با توجه به مشترکات فراوان بین ایران و افغانستان، ضرورت احساس شد که به کابل سفر کنم و از نزدیک وضعیت تجارت و ترانزیت افغانستان با جمهوری اسلامی ایران به ویژه خراسان رضوی را بررسی کنیم.»

استاندار خراسان رضوی با اشاره به آنچه «وجود برخی مشکلات و موانع در مسیر توسعه تجارت میان ایران و افغانستان» عنوان کرد، افزود که استان خراسان رضوی با افغانستان ۳۰۰ کیلومتر مرز مشترک دارد.

او گذرگاه مرزی دوغارون در مرز خراسان رضوی با افغانستان را بسیار مهم توصیف کرد و گفت که ۶۰ درصد تجارت ایران و افغانستان از گذرگاه مرزی دوغارون انجام می‌شود.

با توجه به شرایط کرونایی در افغانستان قرار است یک محموله اهدایی جمهوری اسلامی ایران شامل ماسک، اکسیژن و تجهیزات مورد نیاز برای مبارزه با کرونا نیز به زودی وارد کابل شود.

استاندار خراسان رضوی همزمان گفت که «با توجه به شرایط خاص مردم افغانستان، دراین سفر وضعیت مردم این کشور به‌ویژه مهمترین نیاز‌های آن‌ها به کمک‌های بشردوستانه» را نیز بررسی خواهیم کرد.

عبدالقیوم روحانی، والی منصوب طالبان برای ولایت هرات نیز در جریان دیدار با استاندار خراسان رضوی، گفت: «ما دشمن مشترک ایران و افغانستان را شکست داده‌ایم.»

والی منصوب طالبان برای ولایت هرات برحفظ حسن همجواری میان جمهوری اسلامی ایران و طالبان گفت که وجود برخی مشکلات در مرز‌های مشترک ایران و افغانستان یک مساله طبیعی است و طالبان از مشکلات آگاه است.

عبدالقیوم روحانی با بیان اینکه طالبان پاسگاه‌هایی را برای بهبود وضعیت امنیت مرزی با ایران فعال کرده است، گفت که امیدواریم امنیت در مرزهایمان با ایران هرچه بهتر تامین شود.

تازه‌ترین خبرها

اخبار
پنجره
خلاصه خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید