گزار‌ش‌ها از فرود هواپیماهای نظامی چین در پایگاه هوایی بگرام افغانستان

۱۴۰۰/۷/۱۱

به دنبال فعال شدن نورافکن‌های پایگاه نظامی بگرام، دیلی‌میل در گزارشی از فرود هواپیماهای نظامی چین در این فرودگاه خبر داد.

چند منبع به این روزنامه بریتانیایی گفتند طالبان فاقد تخصص در زمینه حفظ پایگاه و پروازهای نظامی است و پروازهای اخیر نظامی در این فرودگاه متعلق به چین است.

این در حالی است که مجله آنلاین «وار زون» با مقایسه تصاویر ماهواره‌ای پایگاه نظامی بگرام در افغانستان، خبر فرود هواپیماهای نظامی چین در این فرودگاه را «غیردقیق» خواند و نوشت در بررسی تصاویر، هیچ نکته قابل توجه جدیدی دیده نشد و هیچ هواپیمای ترابری در رمپ‌های فرودگاه مشاهده نشد.

گمانه زنی درباره فرود هواپیماهای چینی به این دلیل بود که پیشتر یون سان، مدیر برنامه چین در اندیشکده مرکز استیمسون، گفته بود پس از خروج آمریکا از پایگاه هوایی بگرام چین احتمالا به دنبال اشغال این پایگاه هوایی است.

پیش از این نیز به گزارش دو منبع خبری یو اس نیوز و ورد ریپورت، چین در حال بررسی اعزام نیروهای نظامی و مقام‌های توسعه اقتصادی خود به پایگاه هوایی بگرام بوده است، هرچند چین آن را تکذیب کرد و وانگ ونبین، سخنگوی وزارت خارجه چین، گفت: «این اطلاعات کاملا دروغ است.»

روز شنبه نیز برخی منابع از افزایش قابل توجه فعالیت چین در افغانستان خبر داده و گفتند که چن ونچنگ رییس دستگاه اطلاعات چين چندین ‌بار با سراج‌الدین حقانی، سرپرست وزارت داخله طالبان، در کابل دیدار کرده است.

نیروهای آمریکایی در ۱۱ تیر ماه، دوم ژوئیه،‌ سال‌جاری پایگاه اصلی خود در فرودگاه بگرام بدون اطلاع نیروهای دولتی افغانستان شبانه آنجا را تخلیه کردند و چند هفته بعد طالبان با تصرف پیاپی ولایت‌های افغانستان وارد کابل شدند.

نگاه روز
تیتر اول
مستند کوتاه: نمادی برای تهران

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید