قالیباف: با تصویب طرح تسهیل صدور مجوزهای کسب‌وکار به حلقه‌‌‌های بسته صنفی پایان دادیم

۱۴۰۰/۷/۱۱

پس از آنکه جمعی از استادان حقوق، مصوبه «تسهیل صدور مجوزهای کسب‌وکار» را «فاجعه حقوقی» خواندند، محمدباقر قالیباف ضمن دفاع از این مصوبه گفت: مجلس با تصویب این طرح به دوران تاریک مجوزهای رانتی، حلقه‌های بسته صنفی و امضاهای طلایی پایان داد.

رییس مجلس شورای اسلامی با دفاع از تصویب «تسهیل صدور مجوزهای کسب‌وکار»، افزود که این طرح موانع پیشِ‌روی مردم را برای راه‌اندازیی کسب‌وکار و خلق ثروت برمی‌دارد و در این زمینه انقلابی ایجاد می‌کند.

قالیباف گفت همه کسانی که فقط یک‌بار، برای کسب‌وکاری کوچک، مراحل پرپیچ‌وخمِ اخذ مجوز را طی کرده باشند، خوب می‌دانند که شروع هر کسب‌وکاری به ده‌ها مجوز نیاز داشت.

او اقدام مجلس را «تصمیم شجاعانه و تاریخ‌ساز مجلس یازدهم» توصیف کرد و افزود که این مصوبه «بی‌گمان، در سپهر قانون‌گذاری کشور، ستاره‌ای درخشان و ماندگار خواهد شد» و مسیر گرفتن ‌چنین تصمیماتی را در عرصۀ حکمرانی باز خواهد کرد.

این درحالی است که پیشتر جمعی از استادان حقوق دانشگاه‌ها در نامه‌ای سرگشاده پیامد تصویب طرح «تسهیل صدور مجوزهای کسب‌وکار» را یک «فاجعه حقوقی» خوانده و به آن اعتراض کرده‌اند.

در نامه این استادان حقوق به موادی از مصوبه مجلس اشاره شده که کانون وکلای دادگستری و مرکز امور مشاوران و وکلای قوه قضاییه را مکلف می‌کند داوطلبانی را که حداقل هفتاد درصد امتیاز میانگین نمرات یک درصد حایزان بالاترین امتیاز را کسب می‌‌کنند به‌ عنوان کارآموز بپذیرند.

استادان حقوق دانشگاه‌ها در نامه خود افزودند که تصویب این تبصره به معنای آن است که باتوجه‌ به تعداد بسیار زیاد دانش‌‌آموختگان حقوق، که ناشی از ضعف برنامه‌‌ریزی وزارت علوم است، سالیانه هزاران نفر بدون داشتن حداقل شرایط لازم علمی و آموزشی، وارد عرصه وکالت و دفاع از حقوق مردم شوند.

آنها در نامه خود از رییس مجلس و نمایندگان خواستند با استفاده از نظر نخبگان از تحقق فاجعه حقوقی جلوگیری کنند و نگذارند با ادعای شکستن انحصار، «فساد و ناکارآمدی و کارچاق‌‌کنی گریبان‌‌گیر دستگاه قضا شود و حقوق ملت تحت‌‌الشعاع اهداف اقتصادی طراحان» قرار گیرد.

خلاصه خبرها
چشم‌انداز
انسان، زمین، فردا

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید