خطر تعلیق تکواندوی ایران؛ تست دوپینگ دومین تکواندوکار هم مثبت شد

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۲/۲۸

رسانه‌های ایران خبر داده‌اند پس از مثبت شدن تست دوپینگ رضا کلهر تکواندوکار ملی‌پوش ایران در گرندپری ووشی چین، تست دوپینگ دانیال بزرگی، دومین تکواندوکار ایران هم مثبت شده است. اگر تعداد دوپینگی‌ها به بیش از سه نفر برسد تکواندوی ایران تعلیق خواهد شد.

رضا کلهر به دلیل مثبت شدن تست دوپینگ، ۴ سال محروم شد.

دانیال بزرگی نقره گرند اسلم را گرفته بود و در ترکیب تیم اعزامی به مسابقات جهانی باکو نیز حضور دارد. تسنیم نوشته که شنیده شده در نمونه بزرگی همان ماده ممنوعه در تست رضا کلهر یعنی از خانواده استروئید آنابولیک بوده و او نیز با محرومیت چهار ساله مواجه خواهد شد.

دیروز دبیر فدراسیون تکواندو در واکنش به مثبت شدن تست کلهر گفته بود: «اطلاعی نداریم چه کسی به او این دارو را داده است. خودش می‌گوید داروی مصرف نکرده است. در روزهای گذشته جلسه فشرده‌ای با حضور هادی ساعی، بیژن مقانلو و رضا کلهر برگزار کردیم و تا این لحظه هنوز خود ورزشکار، پزشک تیم ملی و هیچ کسی دلیل مثبت اعلام شدن نمونه تست دوپینگ را نمی‌داند.»

به گفته دبیر فدراسیون «این دارو را باید در دوره چند ماهه استفاده کنید تا باعث حجم دهی عضلات و تاثیر روی عملکرد شود، در حالی که او در حال کاهش وزن است، اما بر اساس اشتباه این اتفاق صورت گرفته است. معلوم نیست این اشتباه را چه کسی انجام داده است؛ چرا که کلهر مدعی است دارویی مصرف نکرده است و نیازی به دارو ندارد.»

هنوز جواب آزمایش دیگر نفرات حاضر ایران در گرندپری چین و همچنین نفرات اعزامی به جهانی باکو اعلام نشده و چنانجه دو تست دیگر مثبت شود، تکواندوی ایران تعلیق خواهد شد و اجازه حضور در هیچ رقابتی را ندارد.

ایرنا نوشته که با توجه به «صحبت‌های سرمربی تیم ملی و مسئولان فدراسیون در روزهای گذشته و پس از مثبت شدن تست رضا کلهر می‌توان برداشت کرد که آنها معتقدند این مساله بوی توطئه می‌دهد.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
تیتر اول با نیوشا صارمی
جهان‌نما
چشم‌انداز

شنیداری

پادکست‌ها