در سالگرد سرنگونی هواپیمای اوکراینی؛ ایرانیان سراسر جهان یاد جانباختگان را گرامی می‌دارند

یکشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۱۸

با فراخوان انجمن خانواده‌های جانباختگان هواپیمای اوکراینی و افراد و گروه‌های مختلف در سومین سالگرد سرنگونی هواپیمای اوکراینی با موشک‌های سپاه پاسداران، ایرانیان ساکن خارج از کشور، از استرالیا تا کانادا و از اروپا تا امریکا یاد این جانباختگان را گرامی می‌دارند.

بر اساس گزارش‌ها و ویدیوهای رسیده به ایران اینترنشنال، ایرانیان در شهرهای نیوزلند از جمله کراست‌چرچ و اوکلند در پاسخ به فراخوان حامد اسماعیلیون، سخنگوی انجمن خانواده‌های جانباختگان هواپیمای اوکراینی در حمایت از خیزش انقلابی مردم و به یاد کشته‌شدگان این فاجعه تجمع و راهپیمایی کردند.

شنبه نیز، در سن دیگو آمریکا تجمعی در بزرگداشت قربانیان این هواپیما برگزار شد و ایرانیان و کنشگران کانادا در تورنتو نیز با شرکت در تجمع خانواده‌های قربانیان هواپیمای اوکراینی، مزار ساکنان این شهر را که به دست جمهوری اسلامی کشته‌ شده‌اند، گلباران کردند.

ویدیوهای ارسال‌شده به ایران اینترنشنال نشان می‌دهد در اتاوا کانادا، شرکت‌کنندگان در مراسم نمایش مستند «۷۵۲ یک عدد نیست» به یاد جانباختگان پرواز اوکراینی، شمع روشن کردند.

در ایران، انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف اعلام کرد که قصد داشته یادبودی برای سالگرد انهدام هواپیمای اوکراینی برگزار کند، اما مسئولان دانشگاه از صدور مجوز برگزاری این مراسم خودداری کردند.

فاجعه هواپیمای اوکراینی که منجر به کشته شدن ۱۷۶ نفر شد، نمونه‌ای واضح از انتشار دروغ و جعل اخبار در جمهوری اسلامی است.

یک گزارش ایران اینترنشنال نشان می‌دهد که از لحظه سرنگونی این هواپیما تا سه روز بعدش که مجبور به پاسخگویی شدند، مسئولان حکومت با همراهی تیم رسانه‌ای‌ در رسانه‌ها و شبکه‌های مجازی واقعیت را انکار کرده و حقیقت را مسخره می‌کردند.

محمد باقری،‌ رییس ستادکل نیروهای مسلح،‌ در سومین سالگرد شلیک سپاه به هواپیمای اوکراینی این ادعا را مطرح کرده که پرونده حادثه تحت رسیدگی حقوقی در «دادگاه صالحه» است.

این در حالی است که حمید اشرفی پدر امیر اشرفی، جان‌باخته هواپیمای اوکراینی، در مصاحبه با انصاف‌نیوز گفت که «همه‌ خانواده‌ها از آمرین و عاملین شکایت کرده‌اند اما دادستانی فقط افرادی را که در مرحله‌ آخر شلیک موشک نقش داشتند، به عنوان متهم تعیین و برای سایر رده‌ها منع تعقیب صادر کرده است».

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
جهان‌نما
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید