کشف یک تونل تهاجمی زیر یک مدرسه ابتدایی در نوار غزه

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۹/۱۰

آژانس امدادرسانی و کاریابی برای آوارگان فلسطینی سازمان ملل، اونروا، خبر داد تونلی را زیر یک مدرسه ابتدایی تحت مدیریت این آژانس در نوار غزه کشف کرده است.

اونروا در بیانیه‌ای ضمن اعلام این خبر گفت در صحبت با مقام‌های مسوول فلسطینی، حفر تونل زیر یکی از ساختمان‌های خود را قویا محکوم کرده و مراتب عصبانیت خود را ابراز داشته است.

اونروا در این بیانیه نوشت که حفر این تونل نقض قوانین بین‌المللی و اصل بی‌طرفی این آژانس است و کودکان و کارمندان اونروا را در خطر قرار می‌دهد.

اسرائیل در سال‌های گذشته بارها در جریان جنگ با حماس در نوار غزه، در زمان حملاتی که به ساختمان‌های اونروا آسیب رسانده، تاکید کرده است حماس و جهاد اسلامی زیر این ساختمان‌ها تونل‌های تهاجمی حفر کرده‌اند و از کودکان و کارمندان اونروا به‌ عنوان سپر انسانی استفاده می‌کنند.

هنوز مشخص نیست آیا تونل کشف شده بخشی از شبکه تونل‌های حماس در نوار غزه بودند یا تونلی واحد که در آن راکت و تسلیحات دیگر انبار شده بود.

اونروا به سوال خبرنگاران در این زمینه جواب نداد و تنها گفت که تونل را مسدود کرده است.

این در حالی است که حزب‌الله لبنان تاکنون توانسته با حفر تونل‌هایی تهاجمی تا عمق یک کیلومتری خاک اسرائیل پیشروی کند.

به گفته ارتش اسرائیل، هدف حزب‌الله از حفر این تونل‌ها، تصرف شهرک‌های یهودی‌نشین مرزی است.

سال گذشته رسانه‌های اسرائیلی خبر داده بودند حزب‌الله لبنان با هدف تسریع در روند اعزام نیروهای خود در شرایط جنگ با اسرائیل، یک شبکه از صدها کیلومتر تونل زیرزمینی را از سه کیلومتری مرز اسرائیل تا بیروت حفر کرده که مرکز فرماندهی و کنترل این شبکه در داخل همین تونل‌ها قرار دارد.

سال ۲۰۱۸ نیز ارتش اسرائیل موفق شد شش تونل را در جریان عملیاتی موسوم به «سپر شمال» کشف و خنثی کند.

به گفته ارتش اسرائیل، قرار بوده نیروهای حزب‌الله از این تونل‌ها برای نفوذ به خاک این کشور و ربودن یا کشتن سربازان یا غیرنظامیان اسرائیلی استفاده کنند.

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
جهان‌نما
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید