معلمان در برخی شهرها در همبستگی با خیزش سراسری اعتصاب کردند

یکشنبه ۱۴۰۱/۰۸/۰۱

اعتصاب معلمان در مدارس برخی شهرهای ایران در «همبستگی با اعتراضات سراسری و در محکومیت کشتارهای هفته‌های گذشته به ويژه کشتار دانش آموزان» با فراخوان شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان آغاز شد.

در این اعتصاب دو روزه معلمان در مدارس تحصن کرده و از حضور در کلاس‌های درس خودداری می‌کنند.

معلمان در برخی شهرهای ایران از جمله سقز، کامیاران و مریوان با در دست داشتن پلاکاردهایی از جمله «مدرسه را پادگان نکنید»، «جای دانش‌آموز زندان نیست» و «نه به زندانی کردن معلمان» در مدارس تحصن کردند. تحصن معلمان در روز دوشنبه نیز ادامه خواهد یافت.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران از والدین خواسته بود که در این دو روز کودکان خود را به مدرسه نفرستند و یا همراه آنان در مدارس حاضر شوند.

این شورا اعلام کرده بود که با برگزاری این تحصن‌ها، بار دیگر همراهی خود را با مردم اعلام کرده و به حاکمیت می‌گوید خواسته‌های بنیادین معلمان «به رسمیت شناختن حق اعتراض مردم، آزادی بدون قید و شرط تمامی دانش آموزان است».

بر اساس این بیانیه، معلمان تا زمانی که «دانش‌آموزان به مدرسه برنگردند و حاکمیت دست از کشتار مردم و کودکان برندارد و صدای به‌حق مردم را با گلوله جواب دهد» به اعتراضات خود ادامه می‌دهند.

در بیانیه این شورا از مدیران مدارس خواسته شده که «در مقابل معلمان نایستند و در صورت تعرض احتمالی لباس شخصی‌ها به دانش‌آموزان و حریم مدرسه، در برابر آنان مقاومت کنند».

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان روزهای پنجشنبه ۲۸، جمعه ۲۹ و شنبه‌۳۰ مهر را به یاد جانباختگان اعتراضات سراسری عزای عمومی اعلام کرده بود.

همزمان با تحصن معلمان، پیروز نامی، دبیرکل کانال صنفی فرهنگیان استان خوزستان و اسماعیل خدایاری، دبیر زبان انگلیسی در قزوین بازداشت شدند. غلامرضا اصغری، معلم بازنشسته‌ ساکن استان اردبیل، نیز روز شنبه بازداشت شده بود.

کانال تلگرامی صنفی معلمان نیز پیش از این اسامی و مشخصات ۳۰ کودک کشته شده به دست نیروهای امنیتی در خیزش مردمی ایران را منتشر کرده بود.

روز شنبه، نیز همزمان با تظاهرات بزرگ ایرانیان در برلین، شماری از بازاریان، اصناف، کسبه و کارگران دست به اعتصاب زدند. روز ۲۹ مهر نیز رانندگان و کامیون‌داران اعتصاب کرده بودند.

در هفته‌های گذشته نیز بسیاری از کسبه و بازاریان به ویژه در شهرهای کردنشین دست به اعتصاب و بستن مغازه‌های خود زده بودند.

علاوه بر فراخوان‌های اعتصاب و تحصن که به صورت گروهی و از سوی اتحادیه‌ها و اصناف مختلف صادر شده، در روزهای اخیر شهروندانی به صورت انفرادی هم دست به اعتصاب زده و در محل کار خود حاضر نشده‌اند.

تیتر اول
جهان‌نما
چشم‌انداز با سیما ثابت

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید