یک مقام آمریکایی: واشینگتن در حال تلاش برای ادغام بیشتر اسرائیل در خاورمیانه است

۱۴۰۱/۴/۱۸

یک مقام آمریکایی گفته است دولت ایالات متحده برای ادغام بیشتر اسرائیل در خاورمیانه و در میان کشورهای عربی منطقه تلاش می‌کند: «ما در تلاش برای تعمیق روابط موجود بین اسرائیل، اردن و مصر هستیم. همچنین برای توسعه رابطه با شرکای جدیدی برای اسرائیل در منطقه کوشش می‌کنیم.»

به گفته این مقام آمریکایی، رئیس جمهوری ایالات متحده در سفر خود به اسرائیل به بحث درباره این تلاش‌ها ادامه خواهد داد.

او در عین حال تأکید کرد که نباید انتظار داشت دیدار بایدن از منطقه، «توافق سریع عادی‌سازی روابط بین اسرائیل و عربستان» را به دنبال داشته باشد اما قدم دیگری است که در این راه برداشته خواهد شد: «در این مسیر، این احتمال وجود دارد که عربستان سعودی برای اولین بار به مسلمانان اسرائیلی اجازه بدهد برای حج، مستقیم به عربستان پرواز کنند نه از طریق یک کشور ثالث.»

نکته دیگر اما این است که دولت ایالات متحده و اسرائیل، پرواز مستقیم او از اسرائیل به عربستان سعودی را یک اتفاق تاریخی و گامی رو به جلو می‌دانند.

در سال ۲۰۱۷، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری وقت آمریکا، از عربستان سعودی به اسرائیل پرواز کرد و پرواز در جهت مخالف، بدون رضایت ریاض امکان‌پذیر نیست.

روز چهارشنبه ۱۵ تیر، یکی از مشاوران ارشد محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی گفت که نشست سه جانبه مقام‌های آمریکایی، سعودی و اسرائیلی در زمان یا پس از سفر بایدن به خاورمیانه در حال بررسی است.
مقام‌های ارشد اسرائیلی اما روز گذشته گفتند احتمال اینکه بایدن یک مقام اسرائیلی را با خود به جده ببرد، ضعیف است

بنا بر اظهارات منبع آمریکایی، واشینگتن همچنین از توافقات ابراهیم و عادی‌سازی روابط بین اسرائیل و سایر کشورهای مسلمان حمایت می‌کند و به کار و فعالیت در این زمینه ادامه خواهد داد.

این منبع در عین حال تأکید کرد که از نظر ایالات متحده، این اقدامات جایگزینی برای صلح بین اسرائیل و فلسطینی‌ها نیست.

او گفت که عادی‌سازی روابط بین اسرائیل و سایر کشورها، باید برای پیش‌برد حل این مناقشه باشد: «باید از عادی‌سازی روابط بین اسرائیل و سایر کشورها برای پیش‌برد حل مناقشه بین اسرائیل و فلسطینیان استفاده کرد.»

روز گذشته از معاون وزیر امور خارجه روسیه نقل شد که «برنامه اتمی ایران» هم یکی از موضوعات گفت‌وگوهای جو بایدن در سفر به خاورمیانه است.

وزیر دفاع اسرائیل هم گفت این سفر پیامی برای ایران دارد و موضع اسرائیل را شدیدا تقویت می‌کند.

سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه، گفت که برنامه اتمی ایران بی‌تردید در دستور کار سفر جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا به خاورمیانه است و امنیت منطقه نیز از دیگر موضوعات این سفر خواهد بود.

در همین حال کاخ سفید اعلام کرد بایدن در سفر خود به خاورمیانه، به دنبال «همکاری گسترده‌تر» بر سر مسائلی چون دفاع هوایی به‌ویژه برای مقابله با تهدیدهای ایران است.

جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع ایالات متحده، روز پنج‌شنبه گفت: «ما به اقدامات خود برای یکپارچه کردن دفاع هوایی در سراسر منطقه ادامه خواهیم داد.»

در همین حال رویترز به نقل از چهار منبع آگاه خبر داد ایالات متحده و اسرائیل به دنبال ایجاد زمینه برای به وجود آوردن یک اتحاد امنیتی و تشکیل سیستم‌ دفاع هوایی واحد با کشورهای عربی به منظور مقابله با حمله‌های موشکی و پهپادی جمهوری اسلامی هستند.

یک مقام اسرائیلی که نامش ذکر نشده، گفت که بر اساس این طرح کشورها به جای استفاده از امکانات فیزیکی مشابه، سیستم‌های دفاع هوایی خود را از طریق ارتباطات الکترونیکی از راه دور هماهنگ می‌کنند.

بنی گنتس، وزیر دفاع اسرائیل نیز سفر بایدن به اسرائیل و عربستان سعودی را پیامی به ایران دانست و گفت که این سفر «موضع اسرائیل را بسیار تقویت می‌کند.»

بنا بر اعلام کاخ سفید، جو بایدن روزهای ۱۳ تا ۱۶ ژوییه (۲۲ تا ۲۵ تیر)، به اسرائیل، کرانه باختری رود اردن و عربستان سعودی سفر می‌کند.

رئیس‌جمهوری آمریکا در کرانه باختری رود اردن با محمود عباس، رهبر تشکیلات خودگردان فلسطین ملاقات خواهد کرد.

بنا بر اعلام کاخ سفید، بایدن پس از دیدار از اسرائیل به عربستان سعودی خواهد رفت که اکنون ریاست دوره‌ای شورای همکاری اقتصادی خلیج فارس را بر عهده دارد. او در نشست این شورا شرکت می‌کند.

دیگر شرکت‌کنندگان این نشست رهبران امارات متحده عربی، بحرین، عمان، کویت، قطر، مصر، اردن و عراق خواهند بود.

سفر بایدن به جده با یک پرواز مستقیم «تاریخی» از اسرائیل به عربستان سعودی خواهد بود.

اخبار
اخبار
شاهد تاریخ

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید