ابراز نگرانی مقام‌های اسرائیلی از لغو تحریم‌های سپاه پاسداران در سفر بلینکن به اسرائیل

۱۴۰۱/۱/۷

همزمان با نشست کم‌سابقه وزیران خارجه اسرائیل، امارات متحده عربی، بحرین، مصر، مراکش و ایالات متحده، نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل، در دیدار با آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، با احتمال حذف سپاه پاسداران از فهرست سازمان‌های تروریستی مخالفت کرد و آن را نگران کننده خواند.

نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل، روز یکشنبه در نشست مطبوعاتی مشترک با آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، در اورشلیم به حملات اخیر حوثی‌های مورد حمایت ایران به عربستان سعودی اشاره کرد و آن را «وحشتناک» خواند.

نخست وزیر اسرائیل افزود که نگران حذف احتمالی سپاه پاسداران از فهرست سازمان‌های تروریستی خارجی آمریکا به‌عنوان بخشی از توافق جدید برای احیای برجام است.

نفتالی بنت در ادامه اضافه کرد: «امیدوارم آمریکا در این زمینه صداهای نگران کننده را از اسرائیل و دیگر کشورها در منطقه بشنود.»

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، نیز در این نشست خبری تاکید کرد که آمریکا و اسرائیل با برجام یا بدون برجام، به همکاری با یکدیگر برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای و همچنین مقابله با تهدیدات جمهوری اسلامی در منطقه ادامه خواهند داد.

به گزارش کانال ۱۲تلویزیون اسرائیل، بلینکن در دیدار با مقام‌های ارشد اسرائیلی گفت که جو بایدن هنوز تصمیمی درباره حذف سپاه پاسداران از فهرست سازمان‌های تروریستی نگرفته است.

وزیر خارجه ایالات متحده همچنین تاکید کرد آمریکا به هر قیمتی به توافق هسته‌ای با ایران باز نخواهد گشت.

در همین حال آمیچای استاین، خبرنگار شبکه اسرائیلی کان، گزارش داد که دولت آمریکا در نظر دارد برای کاستن انتقادها، سپاه پاسداران را از فهرست سازمان‌های تروریستی حذف کند اما اعضای این سازمان را در فهرست تروریستی قرار دهد.

وزیر خارجه آمریکا در بخش دیگری از نشست خبری مشترک با نخست وزیر اسرائیل با تاکید براینکه واشینگتن بدون توجه به اینکه آیا توافق هسته‌ای جدید با ایران حاصل شود، موضع خود را حفظ خواهد کرد، گفت: «توافق یا عدم توافق، ما به همکاری با شرکایمان برای مقابله با رفتار بی‌ثبات‌کننده ایران در منطقه ادامه خواهیم داد.»

از سوی دیگر بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر پیشین اسرائیل، در واکنش به سخنان وزیر خارجه آمریکا گفت که بلینکن با حمایت از احیای برجام «اشتباه بزرگی» انجام می‌دهد و هشدار داد که مفاد این توافق تهران را قادر می‌سازد جهان را با تسلیحات اتمی تهدید کند.

نتانیاهو در پیام ویدیویی خود گفت: «ایران بدون توافق هسته‌ای کشوری فقیر و منزوی است که مشروعیت بین‌المللی و گزینه نظامی ندارد اما ایران با توافق هسته‌ای به کشوری ثروتمند با صدها میلیارد دلار تبدیل می‌شود که از آن برای ترور و تجاوز استفاده می‌کند.»

نتانیاهو ضمن درخواست از دولت اسرائیل برای مخالفت با احیای برجام، اضافه کرد که این توافق مانع از دستیابی ایران به تسلیحات هسته‌ای یا ابزاری برای تحویل آنها به آمریکا و اروپا نمی‌شود اما به ایران اجازه می‌دهد تا به توسعه سامانه‌های موشکی بالستیک خود ادامه دهد.

سخنان نتانیاهو ساعتی پیش از آن بیان شد که بلینکن به همتایان خود از اسرائیل، امارات متحده عربی، بحرین، مراکش و مصر در نشست شش جانبه نگب بپیوندد.

باراک راوید، خبرنگار اسرائیلی به نقل از یک مقام اسرائیلی گزارش داد که یکی از موضوعات مورد گفت‌وگو در روز نخست این نشست، ایجاد مکانیسم همکاری امنیتی علیه تهدیداتی مانند موشک، پهپاد و دزدی دریایی در دریای سرخ خواهد بود.

همزمان با نشست مشترک وزرای خارجه آمریکا، امارات متحده عربی، بحرین، مراکش و مصر، پلیس اسرائیل اعلام کرد در حمله «تروریستی» دو مرد مسلح در شهر خادرا، دو پلیس اسرائیلی کشته و شش نفر زخمی شدند.

وزیر خارجه اسرائیل، گفت که جزییات حمله تروریستی در خادرا را به وزرای خارجه شرکت کننده در اجلاس نگوو اطلاع داده است و همه وزرای خارجه این حمله را محکوم کرده‌اند.

مرور مطبوعات
خبر ورزشی
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید